[ Pobierz całość w formacie PDF ]

C-148/02 Carlos Garcia Avello

 

Stan faktyczny

Sprawa dotyczy zmiany nazwiska dzieci urodzonych w Belgii. Ich rodzicami byli obywatel Hiszpanii i obywatelka Belgii. Nazwisko dzieci nadano zgodnie z panującym w Belgii prawem, czyli takie jakie ojca – Garcia Avello. Rodzice wystąpili o zmianę nazwiska, aby ich dzieci miały podwójne nazwisko, powołując się na prawo hiszpańskie. Nie spotkało się to z aprobatą ze strony ministra sprawiedliwości, gdyż w świetle prawa belgijskiego dzieci są obywatelami Belgii, a ponadto zmiana nazwiska możliwa jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pan Garcia złożył skargę do belgijskiej Rady Stanu, a ta skierowała pytanie do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy praktyka stosowana przez belgijskie organy administracyjne pozostaje w sprzeczności z zasadami prawa wspólnotowego dotyczącymi obywatelstwa Unii Europejskiej oraz prawa do swobodnego poruszania się wyrażonymi w art. 17 i 18 TWE (art. 20 i 21 TFUE). Rząd belgijski argumentował swoje stanowisko tym, że sprawa ma charakter czysto krajowy (wewnętrzny), gdyż chodzi w tej sprawie o obywateli, którzy od urodzenia mieszkają w jednym z państw członkowskich, a co za tym idzie nie stosowali prawa do swobodnego przemieszczania się do innych państw Unii Europejskiej. Rzecznik Generalny miał inne zdanie. Orzekł, że pan Garcia Avello jest obywatelem Unii Europejskiej, więc ma prawo do przemieszczania się i pracy w innym, niż jego rodzimy, państwie członkowskim. Ponadto dzieci pana Garcii Avello urodziły się w Belgii, mają belgijskie obywatelstwo, ale również są posiadaczami obywatelstwa innego kraju. Zdaniem rzecznika dyskryminacja ze względu na obywatelstwo może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy jest oparta na przyczynach niezależnych od obywatelstwa.

 

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził:                                                     

- iż „mimo iż w aktualnym stanie prawa wspólnotowego, zasady rządzące nazwiskiem osoby są materią wchodzącą w kompetencje państw członkowskich, te ostatnie muszą jednakże, podczas wykonywania tej kompetencji, pozostawać w zgodzie z prawem wspólnotowym (…), a w szczególności z przepisami traktatu dotyczącymi swobody każdego obywatela Unii Europejskiej do poruszania się i przebywania na terytorium państw członkowskich.”

- orzekł niezgodność prawa belgijskiego z prawem wspólnotowym; stwierdził mianowicie sprzeczność belgijskich przepisów dotyczących zmiany nazwiska z zasadą niedyskryminacji z racji na przynależność państwową (art. 12 TWE i art. 18 TFUE) oraz prawem do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terenie Unii Europejskiej (art. 18 TWE i art. 21 TFUE)

Wynik - Belgia musiała odstąpić od odmawiania wydawania zgody na zmianę nazwiska w przypadku, gdy obywatel Belgii ma również inne obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adbuxwork.keep.pl
  • Copyright (c) 2009 Życie jednak zamyka czasem rozdziały, czy tego chcemy, czy nie | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.