Caspar David Friedrich
Urodził się 5 września 1774 r. w Greifswaldzie, w Niemczech w rodzinie wytwórców świec. Od ojca otrzymał surowe, protestanckie wychowanie, co wpłynęło na jego duże zainteresowanie tematyką śmierci, Boga i żywiołów.
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze oraz w Dreźnie, gdzie pod okiem najlepszych malarzy uczył się szkicowania modeli i rysowania otaczającej rzeczywistości.
Popularność zyskał dzięki namalowanym przez siebie w 1802 r. w Dreźnie obrazom w sepii. Umożliwiło mu to kontakty z takimi osobistościami jak Franz Schubert czy Georg Friedrich Kerstling.
Poza obrazami w sepii malował również pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety.
Będąc w średnim wieku poślubił 25-letnią Christianę Carolinę Bommer, z którą miał troje dzieci. Poza rodzinną sielanką był to dla artysty okres świetności również jeśli chodzi o twórczość. Jego dzieła oglądał nawet car Mikołaj I Romanow.
Wkrótce jednak artysta stracił popularność, jego obrazy przestały cieszyć się dotychczasowym uznaniem krytyków. Dodatkowo jego stan zdrowia zaczął się pogarszać, stał się szorstki w obyciu.
W ostatnich latach życia doznał dwukrotnego udaru mózgu i paraliżu, po drugim nie był już w stanie pracować. Był w bardzo złym stanie psychicznym. Zmarł 7 maja 1840 r. w Dreźnie.
Rozwój techniki
Początkowo wykonywał szkice ołówkiem lub sepią. Następnie używał akwareli i rysował – pozostawał wierny regułom akademickim. Rozwinął metodę tworzenia szkiców, które stały się bardziej szczegółowe. Rysunki wykańczał tuszem i podkolorowywał je.
Podczas pobytu na Rugii malarz zerwał z dotychczasowymi wzorcami, zaczął pewnie posługiwać się ołówkiem i pędzlem.
Twórczość
Caspar David Friedrich zasłynął przede wszystkim swoim pejzażami. Nastrój tych obrazów wyróżnia się łagodnością, przyroda natomiast przedstawiana jest jako wszechwładna, majestatyczna, budząca respekt odbiorcy.
Jak powiedział Niels Hoyen, znany krytyk o twórczości Friedricha:
„ Jego podstawową zasadą było przekonanie, że artysta ma wyrażać najsilniejsze i najgłębsze uczucia, kryjące się w jego sercu, natomiast to wszystko, co związane jest z malarstwem samym, z kompozycją, ma być nieobecne lub, co najmniej niewidoczne"
Wschód Słońca nad morzem
1822
Artysta poprzez pejzaże i szalejące na nich żywioły wyrażał swoje uczucia i ukazywał kawałek swej duszy. Godził w nich elementy, które ze sobą kontrastują, czyli emocjonalność i powagę oraz respekt wobec przedstawianej natury.
W dziełach Friedricha znalazło się odzwierciedlenie jego zainteresowania śmiercią. Dodatkowym bodźcem do stworzenia takich obrazów jak "...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]